Študenti študentom aj nevidiaci nevidiacim – všade išlo o finančnú gramotnosť
Grantový program Malé projekty je určený na krátkodobé projekty zvyšovania finančnej gramotnosti. Projektové aktivity 4 podporených projektov sa začali v januári a vyvrcholili na konci prvého polroka.
Po vzoroch Rolného a Baťu
Duálne vzdelávanie Spojenej školy na ulici Ivana Krasku v Púchove, ktorá pripravuje budúcich odborníkov pre kľúčový priemysel v regióne: chemický, sklársky a odevný, sú vzormi Arnošt Rolný a Tomáš Baťa. Projekt sa zameral na finančné vzdelávanie žiakov v systéme odborného duálneho vzdelávania – žiaci sa učili zodpovednému prístupu k vlastnému štipendiu. Do projektových aktivít sa zapojilo aj 20 učiteľov neekonomických predmetov: občianskej náuky, matematiky, aplikovanej informatiky. Súčasťou projektu bola exkurzia do Baťovej vily v Zlíne, vytvorenie príručky finančnej gramotnosti a jeho vyvrcholením záverečná odborná konferencia, na ktorej sa zúčastnili aj budúci zamestnávatelia študentov z firiem, ktoré vstupujú so školou do duálneho vzdelávania.
Rovesnícke vzdelávanie ušité na mieru
Študentský parlament Národohospodárske fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave pripravil projekt cielený na študentov stredných škôl. Workshop finančnej gramotnosti, s ktorým navštívili 20 škôl po celom Slovensku, učil mladých ľudí orientovať sa vo svete financií. V prípravnej fáze vzdelávacích aktivít využil Študentský parlament možnosť konzultácií v programe finančného vzdelávania NBS 5peňazí. Aktivizujúce vzdelávanie vrátane modelovej situácie, rolových hier, súťaže a praktických príkladov. Takto vyzeral workshop, ktorý bol zároveň prepojený s témou kritického myslenia v kontexte finančnej gramotnosti. Výsledky tímov sa bodovali na základe stanoveného kľúča. Na workshopoch sa vo všetkých krajoch zúčastnilo spolu 662 študentov. Podľa študentov fakulty priniesli workshopy na stredných školách očakávanú zmenu postojov a záujmu o finančnú gramotnosť.
Félix a Filoména o hodnotách a finančnej gramotnosti
Združenie FÉNIX Lučenec vzdelávalo členov Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a sociálnych pracovníkov z Banskobystrického kraja. Deväť seminárov sa zameralo na zvyšovanie finančnej gramotnosti ľudí so zrakovým znevýhodnením. Zdravý človek získava približne 80 % informácií prostredníctvom zraku. Pre ľudí so zrakovým postihnutím sú možnosti získavania informácií obmedzené. Seminárom predchádzalo vstupné testovanie, v závere projektu zase výstupný test. Podporným materiálom boli pracovné listy vhodné pre ľudí aktívne využívajúcich zvyšky zraku. Materiály vo zväčšenej čiernotlači (veľkosť písma 16), rozšírený slovný opis aj originálne podcasty boli dôležitou technickou súčasťou vzdelávania nevidiacich a slabozrakých účastníkov seminárov. Ich témou boli rozpočet, finančná filozofia rezerva, listiny, prekážky, prejav vôle, dlhová špirála, celoživotné vzdelávanie. Združenie FÉNIX si zakladá na rovnováhe nemateriálnych a materiálnych hodnôt, takto sa prelínali aj vo vzdelávacích aktivitách. Spätná väzba od účastníkov seminárov je na YouTube kanáli prijímateľa grantu.
Zrakové postihnutie a zvýšená dôverčivosť = ľahký terč
Cieľom projektu Euro k euru, ktorý pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Košiciach, bolo priblížiť nevidiacim riziká spojené s internet bankingom a nákupmi cez internet. Semináre sa zamerali aj na prevenciu pred podvodnými správami a ďalšími nástrahami. Ľudia s rôznym stupňom zrakového postihnutia, najmä seniori, ktorí často nemajú prístup k informáciám a sú dôverčiví, získavali praktické zručnosti na zvýšenie samostatnosti a nezávislosti. Semináre v Košiciach, Rožňave, Trebišove, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi a Prešove priniesli účastníkom aj know-how pri online nákupoch i platbe v hotovosti aj techniky rozlišovania mincí a bankoviek. Vzdelávanie sa venovalo aj prístupnosti aplikácií a web stránok, ktoré súvisia s finančnou gramotnosťou – bankových aplikácií a e-shopov. Materiály boli prispôsobené potrebám účastníkov – mohli si vybrať dokumenty v Braillovom písme, alebo zväčšenej čiernotlači.