• Mladí z CDR/RZ
  • Zdravotne znevýhodnení
  • Finančné vzdelávanie
  • Zvyšovanie úrovne FG

Domáci chov a dobrý rozpočet – záruka úspechu

O projekte

„Ak dáš človeku sliepku, nakŕmiš ho na jeden deň. Ak mu však ukážeš, ako ich chovať, nakŕmiš ho na celý život"

Medzi mladých dospelých radíme deti od 15 rokov. Odchod detí z detského domova a ich začlenenie do reálneho života sťažujú rôzne problémy. Jedným z hlavných je nedostatok zručností v narábaní s financiami. Kvalitné finančné vzdelávanie je si vyžaduje čas. Projekt priniesol zvýšenie úrovne finančnej gramotnosti a overenie získaných poznatkov v praxi. Leitmotívom projektu sa stal kurín pre sliepky.

Číslo projektu: GV-2023-6-P53
Realizácia: 7. 7. 2023 - 7. 12. 2023

Do projektu sa zapojilo sedem mladých dospelých z Detského domova sv. Klementa Hofbauera v Podolínci: dve dievčatá a päť chlapcov vo veku 15 – 18 rokov. Traja z nich navštevujú odborné učilište, dvaja strednú odbornú školu a dvaja špeciálnu základnú školu.

Hlavné ciele projektu:

  • naučiť sa napísať motivačný list, životopis a žiadosť o prijatie do zamestnania,
  • zostaviť rodinný rozpočet pri pobyte v dome,
  • osvojiť si základné princípy chovu nosníc,
  • manuálne pomôcť pri výstavbe kurína,
  • pravidelne sa starať o nosnice a používať ich produkty pri príprave jedál.

Mladí dospelí najprv absolvovali prednášky finančného vzdelávania na témy: osobný a rodinný rozpočet, sporenie, založenie študentského účtu v banke, orientácia v pokladničnom  doklade. Naučili sa aj dôležitým krokom, ktoré vedú k získaniu zamestnania a pravidelného príjmu.

Ako postaviť kurín

Miestny farmár zasvätil mladých dospelých do chovu nosníc: aké plemená sliepok poznáme, čím treba kŕmiť sliepky, či môžu zostať vonku aj v zime alebo ako rozpoznať, že sliepka je chorá. A keďže sliepky musia niekde bývať, nasledovala spoločná montáž kurína. S takouto úlohou sa mladí dospelí stretli prvý raz. Po úspešnom dokončení diela si každý zapojený účastník „osvojil“ jednu zo siedmich sliepok, dal jej meno a prevzal nad ňou patronát starostlivosti.

Pobyt v dome

Túto kľúčovú aktivitu absolvovali všetci siedmi mladí dospelí a bola pre nich skutočne náročná. Overili si informácie získané počas vzdelávania a samostatne vypracovali jedálny lístok. Podľa určenej stravnej normy nakupovali potraviny a sami si pripravovali jedlo. Popri všetkých týchto náročných úlohách sa starali o sliepky, čistili kurín a – zbierali vajíčka. Aj tie používali na prípravu jedál.

„Museli ich kŕmiť a pravidelne čistiť kurín. Ich pobyt bol náročnejší o každodennú prípravu dreva, keďže v dome sú pece na tuhé palivo. Tu sa ukázala ich súčinnosť a spolupráca. Spoločnými silami a rozdelením práce to zvládli,“ hovorí lektor Eduard Ferencko.

Štyri desiatky vajec za týždeň

Po ukončení finančného vzdelávania a po pobyte v dome dostali mladí dospelí certifikáty o absolvovaní a k tomu darček: sadu vajíčok. Priemerná nosivosť v tom čase bola 40 vajec za týždeň. Aj vďaka projektu, ktorý má úspešné pokračovanie, sú deti v detskom domove pravidelne zásobované vajíčkami z domáceho chovu. Domov dokonca uvažuje o zakúpení automatickej liahne kuriatok a rozšírení chovu.

Finálnou bodkou za projektovými aktivitami bolo konštatovanie účastníkov, že samostatný život bude pre nich veľmi náročný, avšak ako si ho oni sami zariadia, taký ho v budúcnosti budú mať.

Bonusom projektu bola prehliadka mincovne a Múzea mincí a medailí v Kremnici. Deťom dala  príležitosť spoznať históriu baníctva, ťažbu zlata a striebra na Slovensku aj porovnať, ako sa razili mince v minulosti a dnes.

Dokument

Jedálny lístok, ktorý si vytvorili mladí dospelí

Jedálny lístok s rozpočtom na pobyt v dome

Stiahnuť