Až pol milióna detí žije len s jedným rodičom

Giving Tuesday spája jedinečným spôsobom organizácie, firmy, rodiny aj jednotlivcov a povzbudzuje ich k prejavom pomoci. Tohtoročnou materiálnou zbierkou pomohli zamestnanci NBS jednej z najzraniteľnejších skupín v našej krajine. Sú to osamelí rodičia a ich deti, ktorí sú v náročnej životnej situácii – po rozvode, rozchode, násilí, smrti či uväznení partnera alebo inej osobnej tragédii. Ako uvádza organizácia Jeden rodič, na Slovensku žije v jednorodičovských domácnostiach viac ako 860 000 ľudí. Nezisková organizácia im pomáha špecializovaným poradenstvom, humanitárnou a potravinovou pomocou.

Oblečenie, kočíky aj žehličky

K humanitárnej pomoci sa pripojila aj Národná banka Slovenska a jej nadácia. Pre rodiny s osamelým rodičom vo všetkých krajoch Slovenska spolu vyzbierali: 32 vriec dámskych zimných odevov a 8 vriec obuvi, 49 vriec detského oblečenia a 9 škatúľ topánok, výbavy pre bábätká, 4 kočíky, 3 bicykle a 4 autosedačky, 11 škatúľ školských pomôcok, kníh a edukatívnych hračiek, veľkú škatuľu voľnopredajných liekov, 11 veľkých tašiek drogérie a hygienických potrieb, prístroje do domácnosti: žehličky, mikrovlnné rúry, rýchlovarné kanvice. Po rekapitulácii zbierky prevzali jej výnos 3. decembra na Giving Tuesday zástupcovia organizácie Jeden rodič.

 

Čo hovoria čísla

Na Slovensku je asi 360-tisíc jednorodičovských domácností, v ktorých žije asi pol milióna detí. Polovica z týchto rodín nemá dostatok financií na pravidelný nákup potravín.

Milan Vaňko, vedúci oddelenia fiškálnych a štrukturálnych analýz NBS:

Osamelí rodičia sú na Slovensku typom domácnosti, ktorá je najviac ohrozená rizikom chudoby alebo sociálneho vylúčenia. Ich riziko chudoby dosahuje viac ako 46 % a je takmer o 9 p. b. vyššie ako u kompletných rodín s 3 a viac deťmi, ktoré sú druhé najohrozenejšie. Riziko chudoby prezentuje najmä relatívne postavenie domácnosti z pohľadu príjmu. Druhý dôležitý ukazovateľ je miera materiálneho nedostatku, ktorá predstavuje neschopnosť domácnosti kúpiť si základné tovary a služby alebo čeliť nečakaným výdavkom. Úroveň materiálnej deprivácie domácností osamelých rodičov je takmer 35 % a je najvyššia spomedzi všetkých typov domácností.“

S podporou Nadácie NBS

Nezisková organizácia Jeden rodič cez svoj Program komplexnej pomoci poskytuje jednorodičom ekonomické poradenstvo. V tomto roku získala grant od Nadácie NBS na finančné vzdelávanie osamelých rodičov – vytvorenie manuálu na tvorbu rodinného rozpočtu. Cieľom projektu je vybudovať u jednorodičov návyk pravidelne sa venovať rodinným financiám a zaznamenávať potrebné dáta. Finančný sprievodca bude obsahovať odporúčania na tvorbu úspor v domácnosti, rady ako efektívne nakupovať, vzory nákupných zoznamov, mesačné plány príjmov a výdavkov. Rady a návody budú pomáhať zabezpečiť minimálny stabilný príjem pre rodinu.

Spať na aktuality